Reedel, 29. novembril kl 14.00–15.30 peab tänavu Tartu Ülikooli audoktoriks nimetatud Twente Ülikooli emeriitprofessor Anthonius Johannes Maria de Jong TÜ haridusteaduste instituudis (Jakobi 5 ruum A115/116) avaliku loengu „And the winner is … How to decide on inquiry-based vs direct instruction“ („Kumb võidab: kuidas otsustada, kas rakendada uurimuslikku õpet või otsest õpetamist“).
Aastate jooksul on ilmunud palju uuringuid, milles on käsitletud uurimuslikku õpet loodusteadustes ja võrreldud seda otsese õpetamisega. Oma ettekandes räägib Ton de Jong nende uuringute peamistest tulemustest ning argumenteerib, et uurimuslik õpe on kontseptuaalsete arusaamade kujundamisel tulemuslikum kui otsene õpetamine. Samas on mõlemal õpetamisviisil oma eelised ja puudused. Kummagi tõhusus oleneb näiteks õpieesmärkidest, õpivaldkonnast ja õpilase eelteadmistest. Ettekandes on arutluse all eri viisid, kuidas uurimuslikku ja otsest õpetamist kombineerida. Juttu tuleb Go-Labi digitaalsest keskkonnast, mis aitab õpetajatel kavandada uurimuslikku õpet, kasutades selleks digilaboreid koos digitaalsete juhiste ja multimeedia (otsese õppe) materjalidega.
Kõik huvilised on oodatud avalikku loengut kuulama.
Palume registreeruda hiljemalt 25. novembriks veebivormis.
Anthonius Johannes Maria de Jong (Ton de Jong) on sündinud 8. mail 1956. Doktorikraadi kaitses ta Eindhoveni Tehnikaülikoolis 1986. aastal. Oma karjääri jooksul on ta töötanud kaasprofessori või professorina Hollandis Delfti Tehnikaülikoolis, Eindhoveni Tehnikaülikoolis, Amsterdami Ülikoolis ja Twente Ülikoolis ning Saksamaal Tübingeni Eberhard Karli Ülikoolis. Ta on rahvusvahelise haridusteaduste ühenduse ISLS, Ameerika haridusteaduste assotsiatsiooni AERA ning rahvusvahelise teaduste akadeemia Academia Europaea liige. Pikka aega on Ton de Jong pühendunud Euroopa ühe olulisima haridusteadlasi ühendava võrgustiku, Euroopa õppimise ja õpetamise uurimise assotsiatsiooni EARLI arendamisele. 2004. aastal asutas ta ka uurimusliku õppe rühma, mis ühendab senini selle valdkonna teadlasi üle maailma.
Tulemusliku töö eest anti Ton de Jongile 2023. aastal EARLI elutööpreemia Oeuvre Award. Lisaks on ta pälvinud näiteks 2000. aastal Euroopa akadeemilise tarkvara auhinna õpikeskkonna SimQuest ja 2004. aastal õpikeskkonna ZAP eest ning ajakirja Science auhinna uurimusliku õppe rakenduste eest. Oma karjääri jooksul on ta juhtinud 40 teadusprojekti, pidanud peaesinejana üle 70 ettekande rahvusvahelistel konverentsidel ja avaldanud üle 160 artikli kõrgetasemelistes teadusajakirjades, sh kolm artiklit ajakirjas Science.
Tartu Ülikooliga on Ton de Jong olnud seotud aastast 2006, mil algas tema tihe koostöö esmalt bioloogia-geograafiateaduskonnaga, edaspidi loodus- ja tehnoloogiateaduskonna, sotsiaal- ja haridusteaduskonna ning pärast ülikooli struktuurireformi eelkõige sotsiaalteaduste valdkonna teadlastega. Et tunnustada teda haridustehnoloogia, hariduspsühholoogia ja õppedisainiga seotud uurimistöö edendamise ning Tartu Ülikooli teadlastega tehtud pikaaegse tulemusliku koostöö eest rahvusvahelistes projektides, on Tartu Ülikool nimetanud ta audoktoriks.
Audoktorid promoveeritakse 1. detsembril Tartu Ülikooli rahvusülikooli 105. aastapäeva aktusel. Aktust saab vaadata UTTV-st. Rahvusülikooli 105. aastapäeva kohta leiab lisainfot TÜ kodulehelt.